Kauno gyvunu ligonine - logotipas

Kaip valyti dantis su pasta ir šepetėliu savo augintiniui? 

Veterinarijos gydytoja – odontologė Laura Šakarnytė

Burnos higiena mūsų augintiniams yra tokia pat svarbi kaip ir mums. Laimei, šunų ir kačių dantų ėduonis yra gana retas dėl mūsų ir augintinių mitybos skirtumų. Tačiau šunims ir katėms ant dantų gali susidaryti dantų akmenys ir prasidėti periodonto liga.  

Paprastai apnašos ant dantų susidaro kiekvieną dieną, tačiau jei jos nepašalinamos per 48 valandas, pradeda kietėti į dantų akmenis, kurių negalima nuvalyti, bet reikia profesionaliai juos pašalinti su bendrąja nejautra. Be to, burnoje esančios bakterijos gali prisidėti prie infekcijų kituose organuose, pavyzdžiui, širdyje ir inkstuose. 

Kasdien valydami augintinio dantis ne tik išvengsite dantų akmenų susidarymo, bet ir suteiksite galimybę pastebėti galimai rimtus augintinio sveikatos pokyčius. Jei jūsų augintinio dantenos kraujuoja dažniau nei įprastai valant šepetėliu arba pastebėjote nemalonų kvapą, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytojus, įprastai rekomenduojamas profesionalus dantų valymas kartą per metus.  

Jūsų veterinarijos gydytojas gali jums pademonstruoti, kaip taisyklingai valyti dantis jūsų augintiniui. Daugeliu atvejų pakanka nuvalyti išorinius dantų kraštus – tas vietas, kurias gana lengva pasiekti. Vidinių dantų kraštų valyti dažniausiai nereikia, nes tose vietose nesusikaupia tiek apnašų.  

Ko jums reikės?

  • Minkštas dantų šepetėlis. Yra specialūs šepetėliai, skirti augintiniams. Paprastai jie turi mažus antgalius ir ilgas rankenas, kad būtų efektyvesnis valymas.
  • Skani naminių gyvūnėlių dantų pasta. Nenaudokite žmonėms skirtos dantų pastos, nes joje gali būti naminiams gyvūnėliams nesaugių ingredientų, pavyzdžiui, ksilitolio, kuris yra nuodingas.
  • Skaniukai. Kai pradėsite treniruotis, po ranka turėkite skanių skanėstų. Pasirinkite skanėstą, kurio jūsų augintiniui nereikia kramtyti, bet kurį jis gali lengvai laižyti, pavyzdžiui, šlakelį kreminio sūrio ar jogurto.

Norėdami išmokyti savo augintinį toleruoti dantų valymą rekomenduojama procesą suskaidyti į keletą mažų žingsnelių ir kiekvieną žingsnį susieti su kažkuo maloniu. Kiekvienas žingsnis turi būti lengvai priimamas; jei jūsų augintinis nerimauja, padarykite pertrauką ir kitą kartą pradėkite nuo lengvesnio žingsnio.

1 žingsnis: įsitaisykite patogiai

Pradėkite treniruotę rasdami jums ir jūsų augintiniui patogią vietą ir padėtį.

2 žingsnis: atlygis už stovėjimą vietoje

Prieš išimdami pastą ir šepetėlį, išmokykite savo augintinį išbūti ramiai vienoje vietoje. Šioje treniruočių dalyje galite naudoti bet kokius mėgstamus skanėstus. Apdovanokite savo augintinį už tai, kad jis kelias sekundes nejuda, ir kiekvieną dieną ilginkite laiką, kol jūsų augintinis stovės stabiliai iki dviejų minučių.

3 žingsnis: pristatykite dantų šepetėlį

Ant dantų šepetėlio uždėkite šlakelį laižomo skanėsto. Leiskite savo augintiniui palaižyti skanėstą ir pakartokite kelis kartus. Tada uždėkite dantų šepetėlį ant priekinių augintinio dantų. Nereikia per prievartą atidaryti augintinio burnos – tiesiog trumpam įstumkite šepetėlį, išimkite jį ir leiskite augintiniui palaižyti dantenas, kad paragautų skanėsto.

4 žingsnis: įdėkite dantų pastą

Tada ant šepetėlio uždėkite šlakelį dantų pastos ir įkiškite šepetėlį į augintinio burną, taip kad jūsų augintiniui būtų patogu.

5 žingsnis: valykite dantis

Dabar esate pasiruošę ant šepetėlio uždėti dantų pastą ir švelniai valyti šepetėlu sekundę ar dvi. Nuimkite šepetėlį, pamaitinkite skanėstais, o jei jūsų augintinis atsipalaidavęs ir linksmas, galite pakartoti šį veiksmą dar kartą.

Rekomenduojama dantis valyti kiekvieną arba kas antrą dieną. Nenusiminkite, jei neišeina visi žingsniai iš karto – tai gali užtrukti iki kelių mėnesių, svarbiausia nenuleisti rankų ir tapti gera komanda!

Pasidalinkite:

Susiję straipsniai

SKUBI PAGALBA

Jūsų augintinis sunegalavo, pradėjo sunkiai kvėpuoti ar susidūrė su kitais rimtais sveikatos sutrikimais? Susisiekite klinikos darbo valandomis ir mes suteiksime visą reikiamą pagalbą Jūsų keturkojui.

Darbo laikas

I–V 09:00–21:00
VI–VII 09:00–17:00

Skambinti: